Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Szkolenie ma istotny wymiar praktyczny – przyjrzymy się poszczególnym absurdom windykacji sądowej, starając się dojść do możliwie konstruktywnych wniosków i sformułować wskazówki, jak wybrnąć z tego gąszczu niewiedzy i trudności interpretacyjnych.
Jeśli chcesz i możesz, zgłoś swój problem nieobjęty programem najpóźniej na tydzień przed szkoleniem. W miarę możliwości i kolejności zgłoszeń w ramach szkolenia nasz ekspert opracuje jego rozwiązanie.
Szkolenie adresowane jest do wszystkich komórek windykacyjnych i księgowych oraz zespołów prawnych zajmujących się egzekucją świadczeń pieniężnych na drodze cywilnoprawnej oraz administracyjnej.
1. Kiedy windykacja należności cywilnoprawnej jest sensowna – badanie przesłanek umorzenia należności z art. 56 UoFP pod kątem oceny egzekwować czy umorzyć należność.
2. Jak prawidłowo wykazać wymagania formalne pozwu w zakresie:
a. podjęcia/niepodjęcia próby polubownego załatwienia sporu;
b. wskazania wymagalności roszczenia.
3. Przełamanie przeszkody w braku reprezentacji spółki kapitałowej, osoby prawnej:
a. jak ustanowić kuratora na stałe;
b. jak ustanowić kuratora ad hoc – w procesie, postępowaniu klauzulowym, postępowaniu egzekucyjnym.
4. Przełamanie przeszkody w postaci doręczenia korespondencji sądowej osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą rejestrowaną w CEIDG. Skutki braku ujawnienia w ewidencji zmiany adresu przez jednoosobowy podmiot gospodarczy. Wpływ na dynamikę procesu oraz koszty procesu.
5. Przełamanie przeszkody w postaci zobowiązania doręczenia korespondencji osobie fizycznej przy udziale komornika sądowego:
a. wnioski w pozwie o zaniechanie zobowiązania doręczenia przez komornika;
b. przedłożenie dowodu na piśmie na zamieszkiwanie dłużnika pod adresem wskazanym w pozwie (znaczenie e-maili, raportów detektywistycznych).
6. Wymuszenie na komorniku sądowym terminowego doręczenia korespondencji sądowej oraz terminowego ustalenia, że dłużnik zamieszkuje pod adresem wskazanym przez wierzyciela.
7. Jak poradzić sobie ze zobowiązaniem sądu do doręczenia pisma na adres ustalony przez komornika za pośrednictwem tego komornika zamiast przez sąd – jak zaoszczędzić co najmniej 60 zł w każdej sprawie.
8. Czy warto dochodzić zasądzenia należności w ramach postępowania karnego, w kontekście uprzywilejowania egzekucyjnego z art. 1025 § 1 pkt. 3 KPC.
9. Jak uzyskać dane adresowe spadkobierców, aby skutecznie podejmować czynności windykacyjne z ich udziałem.
10. Jak wskazywać uczestników postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, tak, aby stosunkowo tanio i szybko ustalić, kto jest spadkobiercą.
11. Jak i kiedy skutecznie kwestionować sporządzone przez komornika sądowego plany podziału sum uzyskanych w egzekucji.
12. Jak skutecznie wymusić na komorniku sądowym zaliczanie wyegzekwowanych kwot na wyrok lub nakaz zgodnie z kolejnością zaliczeń stosowaną u wierzyciela.
13. Jak wzmocnić skuteczność egzekucji przy okazji egzekucji z wynagrodzenia za pracę.
14. Jak ,,siłowo” uwłaszczyć dłużnika, aby przeprowadzić skutecznie egzekucję z samochodów w leasingu lub spółdzielczych lokatorskich praw do lokalu lub praw wynikających z prawa najmu.
15. Czy warto prowadzić egzekucję z nieruchomości, kiedy dłużnik jest jednocześnie dłużnikiem alimentacyjnym.
16. Jak prawidłowo sporządzić porozumienie przerywające bieg przedawnienia, w tym także w warunkach postępowania egzekucyjnego.
17. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.